Istnieje wiele czynników, które wpływają na efektywność i jakość pracy. Do czynników tych zalicza się motywację do pracy, indywidualne nawyki oraz atmosferę i komunikację wśród współpracowników. Do czynników tych należy również ergonomia pracy. Dobrze zaprojektowane stanowiska pracy mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy. Podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi tworzenia miejsc pracy.
Wiele zawodów opiera się na siedzeniu przed komputerem. Jest to tak zwana praca statyczna. Jest to sytuacja, w której nie ma ruchu na zewnątrz, ale mięśnie są w ciągłym napięciu. Podczas takiego wysiłku w naszych mięśniach mogą zachodzić procesy beztlenowe, prowadzące do zmęczenia i osłabienia. Najpopularniejszą pozycją pracy jest pozycja siedząca. Wynika to z faktu, że w tej pozycji zużycie energii przez organizm jest mniejsze, a stabilizacja tułowia działa najlepiej. Jednak długotrwałe siedzenie może powodować wiele dolegliwości, takich jak bóle pleców czy stawów. Te dolegliwości można zmniejszyć na kilka sposobów. Odpowiednio dobrane meble dają wiele możliwości.
Wygodne w użytkowaniu biurko to takie, które zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach i przyzwyczajeniach użytkownika. Powinno także zapewniać przestrzeń na łokcie i zapewniać odpowiednie kąty, które pozwolą na przyjęcie prawidłowej postawy podczas pracy. Ważne jest, aby upewnić się, że blat biurka znajduje się na wysokości łokcia podczas pracy przy komputerze. Dzięki temu będzie można pracować w idealnej pozycji, czyli z łokciami zgiętymi pod kątem prostym. Należy również zadbać o przestrzeń pod biurkiem. Należy również zwolnić miejsce pod biurkiem, aby każdy mógł postawić swoje nogi. Biurka z elektryczną regulacją wysokości są najbardziej elastyczne i przystosowane do pracy w zmiennych pozycjach. Możesz zmieniać swoją pozycję w trakcie pracy, co ma wiele korzyści, w tym wspieranie zdrowego środowiska pracy, korzystne dla mięśni i układu mięśniowo-szkieletowego oraz inspirowanie kreatywności.
Przy wyborze krzesła biurowego należy wziąć pod uwagę wzrost i wagę danej osoby. Kluczowa jest możliwość regulacji parametrów krzesła. Najważniejsza jest możliwość regulacji wysokości, głębokości i kąta nachylenia oparcia. Głębokość siedziska powinna być o około 5 cm mniejsza od długości siedziska, a wysokość nie powinna przekraczać wysokości kolan. Siedzisko powinno być pochylone pod kątem od 3 do 6 stopni. Skąd wiadomo, czy fotelik jest prawidłowo wyregulowany? Siedzisko jest prawidłowo wyregulowane, gdy pomiędzy nogami a podłożem podczas siedzenia jest kąt prosty.
Po pierwsze, należy pamiętać o robieniu przerw. Jeśli nie robimy przerw, nasza praca może stać się frustrująca, a nawet może zaburzyć metabolizm, negatywnie wpłynąć na postawę i nie przynieść nam oczekiwanych rezultatów. Zaleca się 5-minutową przerwę na każdą godzinę pracy przy komputerze. Dobrze jest w tym czasie zrobić sobie przerwę i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających lub zaczerpnąć świeżego powietrza. Ważne jest, aby zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy. Najlepsze do tego celu są lampy, które emitują światło jak najbardziej naturalne.
Ważne jest, aby podczas projektowania stanowiska pracy wziąć pod uwagę zdrowie i komfort pracowników.