Nadszedł czas, aby zastanowić się nad głębokimi zmianami, które nastąpiły. Już teraz pandemia koronawirusa stała się codziennością. Uderzyła w 2020 roku i dotknęła wszystkie kraje oprócz tych o najwyższym poziomie stabilności. Mimo ponurych statystyk, kolejne epidemie nie były już tak dramatyczne. To właśnie teraz możemy przeanalizować niezwykłe zmiany, które zaszły. Jedną z najbardziej widocznych jest ewolucja w modelu pracy. Można to odnieść również do zmiany wyglądu miejsca pracy.
Praca zdalna była przywilejem wybranych specjalistów w erze przed-pandemicznej. 8-godzinny tydzień pracy w stacjonarnym biurze wydawał się niemożliwy do zmiany. Menedżerowie organizacji sceptycznie podchodzili do możliwości skutecznego nadzoru i obawiali się kontrowersji związanych z rozliczaniem czasu pracy i wynagradzaniem pracowników. Ważny był też wizerunek, bo to sposób na pokazanie potencjału firmy. Choć pracownicy chcieli pracować na luzie, w dresie, na miękkiej kanapie i bez długich dojazdów, nie wierzyli, że jest to możliwe. Okazało się, że jest to możliwe. Ma wiele zalet, a negatywny wpływ pracy zdalnej na efektywność zespołu nie jest tak dotkliwy, jak mogłoby się wydawać.
Przeniesienie całej aktywności pracowników do home office nie jest jednak dobrym pomysłem. Choć nowe technologie umożliwiają pracę w grupach online, to osobiste spotkania i regularne wizyty w biurze nadal są niezbędne. Hybrydowy model pracy to połączenie wygody pracy z domu (lub dowolnego miejsca na świecie) z efektywnością pracy z ludźmi. Taki podział może być wymuszony i oznaczać, że pewne grupy pracowników będą naprzemiennie pracować w dni lub tygodnie stacjonarnie (to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka zakażenia wirusami) lub może być wynegocjowany przez firmę.
Zmieniły się realia, a wraz z nimi oczekiwania użytkowników biur. O tym jesienią dyskutowali uczestnicy Property Forum: eksperci z branży nieruchomości, zarządcy budynków biurowych oraz przedstawiciele branż związanych z tworzeniem biur: producenci wyposażenia i architekci.
Ta liczba mnoga nie jest przypadkowa. Nie ma "kultury organizacyjnej", która pasuje do wszystkich. Każda firma jest wyjątkowa i tworzy inną atmosferę. To pomaga zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Nie da się zaprojektować biura, które pasuje do wszystkich - mówili uczestniczący w dyskusji architekci. Post-pandemiczne realia zmieniają mentalność. Jesteśmy skazani na hybrydowe miejsce pracy, a samo słowo "hybryda", sygnalizuje, że będzie ono niezwykle trudne do zdefiniowania.
Pracownicy oczekują dziś, że będą mogli wykonywać pewne zadania zdalnie. Daje to poczucie komfortu, ułatwia życie, skraca czas dojazdu do pracy i daje pracownikom swobodę wyboru miejsca pracy. Menedżerowie stają przed trudnym zadaniem przekształcenia organizacji pracy w firmie tak, aby poprawić efektywność biznesową i zaspokoić tę potrzebę. Mówimy tu również o biurze hybrydowym, w zakresie organizacji pracy.
Jak powinna wyglądać przestrzeń dla hybrydowego biura? Na konferencji Property Forum pojawił się ciekawy wątek dotyczący małych mieszkań. Powierzchnia kupowanych nieruchomości jest mniejsza, co utrudnia pracę zdalną. Millenialsi chcą wracać do pracy do domu, ponieważ w swoich mieszkaniach nie mają odpowiednich warunków do komfortowej pracy. Drugi argument to konieczność "pracy z ludźmi", co jest ważne ze względu na zespołowy charakter niektórych zadań i aspekt psychologiczny.
Dlatego też biuro musi zapewniać odpowiednią przestrzeń i warunki umożliwiające współpracę z innymi. W trakcie dyskusji okazało się, że funkcja biura zmieniła się ze zbioru stanowisk pracy na agorę, czyli miejsce spotkań i edukacji.
To idealne rozwiązania oferowane przez producentów mebli biurowych. Mogą być płynnie zmieniane, podatne na czasową adaptację, sprzyjające spotkaniom, a gdy trzeba - odizolowane od rozpraszających uwagę czynników.
Zmieniły się nasze potrzeby, zmieniło się to, jak podchodzimy do pracy, jak wchodzimy w interakcje z ludźmi, a nawet zmienił się sposób wykonywania pracy. Oznacza to, że zmieniły się biura (w sensie organizacji). Już teraz są one hybrydowe.