Pracownicy, którzy zmuszeni są do długotrwałego siedzenia przed komputerem, zaczynają skarżyć się na różne dolegliwości, w tym ból. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wymuszone siedzenie jest zupełnie nienaturalne dla naszego układu kostnego i mięśni.
Praca siedząca może być dla nas bardzo szkodliwa. Mocno obciąża nasze kręgosłupy, wpływa na układ krążeniowo-oddechowy i pokarmowy, a także neguje korzyści płynące z ćwiczeń wykonywanych przed lub po pracy. Rozwiązanie polegające na zmianie pozycji przy komputerze na stojącą jest atrakcyjne i coraz częściej wdrażane.
Siedzenie przy biurku komputerowym może powodować unieruchomienie mięśni od pasa w dół. Stanie angażuje więcej mięśni, przede wszystkim pleców, brzucha i kręgosłupa. Poprawi się metabolizm organizmu, można zwiększyć krążenie i dotlenienie poprzez pracę mięśni. Pracownicy czują się szczęśliwsi i mogą pracować wydajniej i efektywniej. Zmniejszył się nacisk na kręgosłup lędźwiowy. Dodatkowo pracownicy stojąc przy biurku z lift-topem mogą łatwiej się ze sobą komunikować, gdyż nie przeszkadza im klekotanie krzeseł biurowych.
Dostosowanie stanowiska pracy do możliwości pracy na stojąco jest niezbędne, aby móc pracować z pozycji stojącej. Najważniejsze jest biurko stojące, przy którym można stać. Na rynku dostępne są dwa rodzaje biurek: biurka z blatem stałym, który dostosowuje się do wzrostu pracownika oraz biurka z blatem regulowanym, który można elektrycznie dostosować do pracy siedzącej i stojącej. Ta opcja jest bardziej ergonomiczna i funkcjonalna. Dlaczego. Zbyt duża ilość może być niezdrowa. Stanie przez cały dzień w pracy jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak siedzenie. Zwiększa też ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Lepiej jest ograniczyć niż wyeliminować siedzenie. Niektóre zadania powinny być wykonywane w pozycji stojącej, a inne w siedzącej. Na stanowisku pracy powinien znaleźć się uchwyt na monitor lub laptop, wygodna klawiatura i myszka oraz mata antyzmęczeniowa. Zalecany jest również hoker lub ergonomiczne krzesło biurowe.
Wysokość blatu biurka typu "sit to stand" można regulować za pomocą mechanizmu elektrycznego (opcja ekonomiczna, ale wygodna), mechanizmu ręcznego lub korbowego. Mechanizm ten powinien być niezawodny i szybki, aby można było łatwo dostosować wysokość blatu do potrzeb pracownika. Zalecany zakres regulacji wysokości dla tego mechanizmu to 70-120 cm. Biurka z podnoszonym blatem umożliwiają pracę w trybie mieszanym i wyróżniają się atrakcyjnym designem. Wiele z nich można również rozbudowywać modułowo. Choć biurka regulowane są wciąż nowym produktem na rynku mebli biurowych, ich cena jest wysoka. Widać jednak, że z czasem zyskają na popularności.